Člověk a příroda
Charakteristika vzdělávací oblasti
Vzdělávací oblast Člověk a příroda navazuje na vzdělávací oblast Člověk a jeho svět, která přibližuje přírodovědné učivo na 1. stupni. Dává žákům příležitost poznávat přírodu jako systém, jehož součásti jsou vzájemně propojeny, působí na sebe a ovlivňují se. Žáci získávají základ pro pochopení a porozumění přírodních zákonitostí a poznatků, které mohou uplatnit v praktickém životě. Seznamují se s vlivy lidské činnosti na stav životního prostředí a se závislostí člověka na přírodních zdrojích. Oblast učí žáky využívat přírodovědné znalosti ve prospěch ochrany přírody.
Vzdělávací oblast Člověk a příroda zahrnuje vzdělávací obory Fyzika, Chemie, Přírodopis a Zeměpis.
Fyzika seznamuje systematicky žáky s měřitelnými vlastnostmi těles v přírodě i jejich bezprostředním okololí (domov, škola, zájmové činnosti ap.), uvádí je do soustavy SI.Učí žáky komunikovat ústní i písemnou ( případně dalšími ) formou i s využitím literatury. Umožňuje žákům uplatnit matematické dovednosti při řešení fyz. problémů, vytváří podmínky pro rozvoj logického a kritického myšlení (příčina – následek atd. ) rozvíjí dovednosti i manuální (pokusy) při experimentech vede k objektivnímu posuzování měřených dat. Pěstuje vztah žák k přírodě a dává podklady pro vytváření komplexního pohledu na přírodu a prostředí života lidí, to vše v návaznosti a kooperaci s ostatními vzd. Obory vzdělávací oblasti Člověk a příroda, Matematika i vzd. Oborů oblastí ostatních.
Chemie umožňuje žákům poznávání přírody jako systému, chápání důležitosti udržování přírodní rovnováhy, uvědomování si užitečnosti přírodovědných poznatků a jejich aplikací v praktickém životě, rozvíjení dovedností pozorovat, experimentovat, vytvářet a ověřovat hypotézy, vyvozovat z nich závěry. Umožňuje žákům poznání rozlišovat příčiny chemických dějů, souvislosti a vztahy mezi nimi, předvídat je, popř. ovlivňovat, a to hlavně v souvislosti s řešením praktických problémů.
Předmět chemie je provázán s ekologickou výchovou a v některých kapitolách je zařazeno téma Ochrany člověka za mimořádných situací.
Výuka směřuje k:
- podchycení a rozvíjení zájmu o obor na příkladech směsí, chemických látek a jejich reakcí s využíváním jednoduchých chemických pokusů, řešení problémů a zdůvodňování správného jednání v praktických situacích
- vytváření potřeb objevovat a vysvětlovat chemické jevy, zdůvodňovat vyvozené závěry a získané poznatky využívat k rozvíjení odpovědných občanských postojů
- získávání a upevňování dovedností pracovat podle pravidel bezpečné práce s chemikáliemi a dovednosti poskytnout první pomoc při úrazech s nebezpečnými látkami.
Přírodopis navazuje na prvouku a přírodovědu na prvním stupni, zahrnuje vzdělávací obsah vzdělávacího oboru Přírodopis, část vzdělávacího oboru Výchova ke zdraví a z průřezových témat se v přírodopise realizují témata environmentální výchovy. Vyučuje se v odborné učebně, hodiny se nedělí, pouze v případě laboratorních prací se pracuje s polovinou třídy. Při vyučování se využívá vybavení učebny výpočetní technikou a je možná spolupráce s přírodovědným centrem umístěným v objektu školy. Podle možností se v každém ročníku organizují různé typy exkurzí a terénních cvičení.Zájemci mohou zdokonalovat a rozšiřovat své vědomosti v rámc ipředmětu Přírodovědná prakttika, který je pravidelně žákům nabízen v rámci nabídky volitelných předmětů. ílem předmětu je poznávání přírodních zákonů pomocí vlastních prožitků a rozumového poznání, poznání přírody jako systému, jehož součásti jsou vzájemně propojeny, působí na sebe a ovlivňují se. Důraz je kladen na udržování rovnováhy existence živých soustav, včetně člověka. Ve svém vzdělávacím obsahu navazuje přímo na oblast Člověk a jeho svět. Dále je zapracován do oblastí Člověk a společnost, Člověk a příroda a Člověk a zdraví. Kromě vlastního vzdělávacího obsahu se v přírodopise realizují některá témata průřezových témat Environmentální výchova, Multikulturní výchova, Mediální výchova, Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Osobnostní a sociální výchova. Nejčastěji používanými metodami a formami výuky jsou pozorování, pokusy, skupinové práce a vyhledávání informací pomocí výpočetní techniky a ve školní knihovně.
Zeměpis je interdisciplinárním předmětem neboť spojuje obory přírodovědné, humanitární a technické. Zde byl zařazen do vzdělávacího oboru Člověk a příroda. Náplň samozřejmě přesahuje i do dalších oborů Člověk a společnost, případně využívá jako nástroj matematiku a její aplikace. Zasahují do něho průřezová témata jako Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech či Enviromentální výchova. Úloha zeměpisu je nezastupitelná v objasňování složitých vazeb mezi přírodou a lidskou společností. Žáci si v určitém systému osvojují poznatky z různých geografických oborů . Rozšiřuje znalosti o přírodních, sociálních a hospodářských podmínkách místní oblasti, republiky, Evropy a dalších světadílů. Umožňuje žákům orientovat se v současném světě, jeho problémech a zároveň učí spoluodpovědnosti za kvalitu života v něm. Součástí výuky jsou různá terénní cvičení a pozorování v rámci vycházek či geografických exkurzí. Výuka zeměpisu navazuje na prvouku a vlastivědu.